A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Një Mëngjes

Frynte era mëngjezore,
Dhe pemët zgjonte nga gjumi,
Nën rrezet pranverore,
Me gaz,gurgullonte lumi!

Bari,fushat kish nbuluar,
Lulet sapo kishin çelur,
Borë e dimrit,harruar,
Mbi ndonjë mal,kish ngelur!

Dhe sodisja,gjithë ëndje
Pa rreshtur,këtë bukuri
Dhe s'di pse,nëpër mëndje,
Papritur më erdhe ti!

Dhe gjithçka,humbi dritën
Bukuria u venit,u zbeh..
Edhe sytë e mi,u fikën
Sapo ndërmend më re!

- poezi nga Vaso Dushi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6