A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Tefta Tashko Koço

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  42
(1910-1947)  
  • Vendlindja:
  • Faiyum 
BIOGRAFIA: Tefta Tashko Koço është një këngëtare shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Tefta ishte vajza e patriotit të shquar shqiptar nga Frashëri i Përmetit, Thanas Tashkos i cili prej vitit 1910 qe vendosur familjarisht në Egjipt. Me vdekjen e Thanas Tashkos më 1915, familja e tij kthehet në Korçë në vitin 1921. Në Korçë kemi aktivizimet e para të Teftës si këngëtare dhe data 26 Qershor 1926 mbahet si koncerti i saj i parë në publik. Në Shtator të vitit 1927, Tefta me gjithë familjen vendosen në Montpellier, Francë, ku ajo fill...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Këngë Lirike Qytetare Shqiptare Dhe Repertor Klasik (2005)

Tefta Tashko Koco


» Dërgo Një Këngë »


Artistë Të Ngjashëm:

Inva Mula

Fitnete Rexha

Anita Bitri

Marie Kraja

Liliana Kondakçi

Irini Qirjako

Gjyste Vulaj

Alberie Hadergjonaj

Vaçe Zela

Irma Libohova


Tags: Tefta Tashko Koço, Tefta Tashko, Tefta Tashko Koco

Krijo Një Kartolinë