A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Nikolla Zoraqi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  25
(1929-1991)  
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
BIOGRAFIA: Nikolla Zoraqi është një autor këngësh shumë i njohur. Artisti i popullit Nikolla Zoraqi lindi në vitin 1929 në Tiranë dhe u nda nga jeta në vitin 1991. Kompozitori gjatë karrierës së tij dha një kontribut të veçantë në zhvillimin e muzikës së re shqiptare. Kompozitor i njohur, autor i mjaft pjesëve dramatike për solist, kor e orkestër, shumë baladave, operetave për fëmijë, bashkë me 6 uvertura, 6 koncerte për violinë dhe orkestër, 4 balete, 30 opera etj. Provoi thuajse në të gjitha gjinitë muzikore,...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Autor i këngëve

Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko Më ShumëArtistë Të Ngjashëm:

Pjetër Gaci

Palokë Kurti

Kujtim Laro

Enis Mullaj

Ferdinand Deda

Gent Myftaraj

Aldo Shllaku

Jorgo Papingji

Prenk Jakova

Aleksandër Lalo


Tags: Nikolla Zoraqi, Nikolla Zorraqi

Krijo Një Kartolinë