A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Ne bëjmë kërkime të vazhdueshme në Youtube, por nuk kemi arritur të gjejmë një videoklip për këtë këngë.

Kërko Video

Kenge Gjakovare - More Ili, More Krajl


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

16/11/2008

2008-11-16T01:18:35

More Ili, o more krajl
O shko te pasha boma’ nji hall!
O pasha ndodhi nji o vezir
T’a hjek kokën s’të jep o tehir.
- O more Ili, o ku m’je l’shue?
- O deri n’kishë, o po kam o nji punë!
- Ku o nisë more qaj’ murtati
Bashkë me popin, ku dojnë o me shkue?
O, kërkoj pasha o vilajetin,
E kërkoj more Rumelinë.
Me dy djem qi na i gjet në Shkodër
Për me premun o pop-o Ilinë.
Çka i ka thonë, o Dana Ilisë:
- O merre Husën o shtine m’rena!
Ai asht njeri o i valisë
Le t’na ngojin qeto’ kuvena!
O se në Shkodër o na vajt haberi:
- O paska pre o Dana Ilinë!
Të gjithë shkit’ o janë ra për dhe
Mish në faqe o s’u ka mbetë.
More Ili, o more krajl
O, a po t’hidhet m’u çu’ o prej vorrit?
Me kërku’ more vilajetin
Me punu’ si ke pasë o adetin?
Mori shpi, o mori trimneshë
O Hysen Aga i Podgoricës.
Ai po vjen me shpatën ngjeshun
Kuçit ia zuni o granicën!


Më Shumë...