A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jusuf Gërvalla

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  51
(1945-1982)  
  • Vendlindja:
  • Dubovik (Deçan) 
BIOGRAFIA: Jusuf Gërvalla është një këngëtar, autor këngësh dhe shkrimtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi nga një familje bujare. Vritet mizorisht në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli i tij mbeti i gjallë nder intelektualë të kohës moderne, si shkrimtarë dhe atëdhetarë i shquar përe liri deri në vdekje. Jeta e Jusuf Gërvallës ka qenë e vështirë, vdekja e tij ka qenë tragjike. Për këtë është thënë e shkruar shumë dhe do të thuhet e do të shkruhet shumë. Por, edhe shkrimtari J. Gërvalla pëso...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare


Artistë Të Ngjashëm:

Gazmend Pallaska

Gani Miftari

Leonard Bombaj

Hilmi Obertinca

Hysen Pelingu

Nazmi Belica

Sherif Merdani

Zihni Berati

David Tukiçi

Viktor Tahiraj


Tags: Jusuf Gervalla

Krijo Një Kartolinë