A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  21
(1725-1788)  
  • Vendlindja:
  • San Giorgio Albanese 
BIOGRAFIA: Jul Variboba është një shkrimtar i njohur. Arbëresh nga Mbuzati (San Giorgio Albanese) i Kalabrisë. Ishte rektor i Seminarit arbëresh të Shën-Benedikt në Ullano dhe aty në vitin 1762 botoi veprën "Gjella e Shën-Mërisë Virgjër"- një vepër e hartuar me synim artistik që nga studiuesit llogaritet si kalimi nga poezia e llojeve të shkurta në poemën e gjatë, gjë që s'ishte parë deri në atë kohë ndër shkrimtarët shqiptarë. At Juli, prift uniat, mësimet i filloi e i mbaroi në kolegjin e përmend...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Leonardo Da Vinçi

Trifon Xhagjika

Leo Gjata

Ndoc Gjetja

Fahredin Shehu

Brahim Avdyli

Ndoc Papleka

Agim Vinca

Koçi Petriti

Abdullah Konoshevci


Tags: Jul Variboba, At Juli, Giulio Variboba

Krijo Një Kartolinë