A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Audio

Video Link

Ilir Shaqiri - Gjaku I Shprishur


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

01/12/2003

2003-12-01T00:00:00

Këngë e albumit:

"Ringjalle"


Kur u nistin gjith anit
E dherat tan iktin ka sit
Dil e hana ti, Stihji!
Oj More! Oj Arbëri!
...........................

Jam buze drini shkum e val
pse o lum vrapin se ndal
lote Kosove a t'qon ne det
shkum e val, ku vellau me pret

Tek deti jon plot pesqind vjet
brigje ngat detin ndermjet
a te lag buzen uji memedhut
a e ngjall frymen e Skenderbeut

Ç'far fshehtesie gjaku ka
pesqind vjet sjemi pa
n'sheshet tua kur me sheh
shpirti i arberit te njeh
dhe me njeh.Digjen ret,
Shekelqen dielli
Skenderbeu zbret nga qielli
kan gzim portat rrug e sheshet
kur bashk jemi ne Arbreshet!

Pika e shkembit n'udh te gjata
ku eshte Morea e ku De'rada
a vetem libra,na binin kujtim
n'bregore shpirtin lat trashegim.

Dri i bardh, o Dri i zi
rrjedh zjarr malli e vjen lashtesi
mbushne gropen o qe na ndane
te mirren ngryk,vllau me vellane

Ç'far fshehtesie gjaku ka
pesqind vjet sjemi pa
n'sheshet tua kur me sheh
shpirti i arberit te njeh,
Dhe me njeh.Digjen ret
shekelqen dielli
Skenderbeu zbret nga qielli
kan gzim portat rrug e sheshet
kur bashk jemi ne arbreshet
...........................

Petkat dhe te mirat tona
ne i lam o te korona
prind ju lam pa nje qiri
oj more oj arberi...


Ky tekst u dërgua nga Halil Sinani
Më Shumë...