A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Audio

Video Link

Ilir Shaqiri - Zani I Atëdheut


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  13

Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

01/12/2002

2002-12-01T00:00:00

Këngë e albumit:

"Bota E Rinise"


Ohoo-o-o… Ohoo-o-o…
Ohoo-o-o…Ohoo-o-o-ho.

Po pyt shpata, heu e Skendërbeut,
“Ç’ësht’ tuj bamun…”, heu thot’ “Iliria?”,
Po i kreh’ flokët, flokt’ e bardha,
Athu ka mor kun djem Shqipëria?
A ka mbetun kun mor gjaku i Fishtes?
A dallg’zon kun mi kët’ dhe?
I Azemit e i Shote Galicës?
E i t’madhit heu Skendërbe…

O mlidhnu djem more u vraftë buka,
O si në kohën more të Dovletit,
O veç njiher’, t’ju shoh t’bashkuar,
O n’mos u dhança, o ujt e detit.

O në e lashi ju atdheun n’kët’ dit’,
Nji faq’e dheut farën e u shoft’,
Mallkim do bjer’, mi jue nji ditë,
O dhe’u hapt’ e u muloftë.

Ohoo-o-o… Ohoo-o-o…
Ohoo-o-o…Ohoo-o-o-ho.

O shqiptar, Naimin a e kujtoni?
E Migjenin që lakmonte dritën,
Gjak i tyre a u rrjedh tek thoni?
Ç’prej kur vdiqën ma nuk doli dritë.

Vall’ ku e keni ju at’ trimërinë?
Ju që për të tjer’ asgjë s’kurseni,
Që lavdrohni aq në përëndinë,
Dridhne iher tregoni se kush jeni.

O mlidhnu djem more u vraftë buka,
O si në kohën more të Dovletit,
O veç njiher’, t’ju shoh t’bashkuar,
O n’mos u dhança, o ujt e detit.

O në e lashi ju atdheun n’kët’ dit’,
Nji faq’e dheut farën e u shoft’,
Mallkim do bjer’, mi jue nji ditë,
O dhe’u hapt’ e u muloftë.

Ohoo-o-o-o-o…


Ky tekst u dërgua nga  jeta987   kalameri   LRamadani
Më Shumë...