A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nuk ka akoma asnjë votë

(1797-1856)  
  • Vendlindja:
  • Düsseldorf 
BIOGRAFIA: Heinrich Heine është një shkrimtar i huaj. Christian Johann Heinrich Heine ishte një poet gjerman, gazetar, eseist dhe kritik letrar. Ai është më i njohur jashtë Gjermanisë për poezinë e tij të hershme lirike, e cila ishte e vendosur në muzikë në formën e Lieder (këngë artistike) nga kompozitorë si Robert Schumann dhe Franz Schubert. Ajet dhe proza më vonë e Heine dallohen nga mendja dhe ironia e tyre satirike. Ai konsiderohet pjesë e lëvizjes së Gjermanisë së Re. Pikëpamjet e tij radikal...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Bertolt Brecht

Hermann Hesse

Johann Wolfgang Von Goethe

Mark Strand

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Ezra Pound

Erik Stinus

Rainer Maria Rilke

T. S. Eliot


Tags: Heinrich Heine, Heinrih Heine

Krijo Një Kartolinë