A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hafiz Ali Korça

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  36
(1873-1956)  
  • Vendlindja:
  • Kavajë 
BIOGRAFIA: Hafiz Ali Korça është një shkrimtar i njohur. Hafiz Ali Korça lindi në Korçë, më 5 prill 1873 dhe vdiq në Kavajë, më 31 dhjetor 1956. Midis hoxhallarëve të përndjekur nga pushtuesit, nga fanatikët dhe komunizmi për idetë, pikëpamjet dhe veprimtarinë e tyre është dhe Hafiz Ali Korça. i rritur në një mjedis patriotik, fetar e kulturor Korçar të pastër, ai u brumos me bindje dhe parime bazë, që e ngriten lart emrin e tij. Për këto ai, në vitin 1893, kur ishte në moshën 20 vjeçare, u internua...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Ndoc Gjetja

Mihal Gjergji

Jorgo Bllaci

Fatmir Terziu

Frederik Rreshpja

Arshi Pipa

Ahmet Kolgjini

Ndoc Papleka

Koçi Petriti

Betim Muço


Tags: Hafiz Ali Korça

Hafiz Ali Korça në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë