A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  545
(1882-1965)  
  • Vendlindja:
  • Qytezë 
BIOGRAFIA: Fan Noli është një shkrimtar shumë i njohur. Lindi në Ibrik-Tepe te Adrianopojes,ne nje koloni shqiptare neTurqi. Si disa fshatra të tjera të asaj krahine të banuar me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe kostumet e të parëve. Noli e mbante fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e Kolonjës. I ati, Stiliani, ndonëse trashëgoi një pronë tokë, nuk u mor me bujqësi, po shërbeu si psalt në kishën e fshatit. E ëma, Maria, ishte shtëpiake. Familja u shtua shumë dhe erdhi një ko...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare



Artistë Të Ngjashëm:

Gjergj Fishta

Asdreni

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Ndre Mjeda

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Xhevahir Spahiu


Tags: Fan Noli, Fan S. Noli, Ibrik Tepe, Fan Stilian Noli

Fan Noli në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë