A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Unë Buzë Dhe Ty Sy

Syri i mbushur plot e përplot me dashuri,
Buza e sheh, e shpreh me ciltërsi - ëmbëlsi.
Syri qesh, nis gëzohet lumturohet, shkëlqen,
Kur nga Buza jote një fjalë e embël më vjen...

Buza të qesh, Ty, dhe Syri mërr shkëlqim,
Ndjenja brënda tij, lulëzon dhe shkrepërin.
Buza buzëqesh kur shpreh bukur dashurinë,
Syri i bukur lulëzon dhe shpreh lumturinë.

Syri le të qeshë, Buza le të këndojë e bëlbëzojë,
Dashururia në lumturi të dy për jetë i bashkojë...
UNË jam e bukura buzë, mbushur me dashuri,
Ti je syri i ëmbël që ulesh dhe lumturine time pi...

- poezi nga Drita Porocani


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1