A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tragjedisë

( Mbi tragjedinë e Selenicës )
Dionis Xhafa

Dhe Eskili të ishte gjallë,
tragjedi më të madhe s’do gjente,
do ta kishte ballë për ballë,
fis të shuar, tetë të vdekur.

Se mendje e Neronit,
nuk është veç në lashtësi,
iku fill shekulli i atomit
dhe rron dhe në teknologji.

Se njerëzia është e ëmbël, sa një mjaltë,
dhe djallëzore sa një dhelpër,
filizi i mbjellur keqas, vret të ëmë e vret të atë,
s’njeh as gjuhë, dialog, as zë, as letër.

Dhe Orakulli ta kish’ shkruar,
më rëndë se kaq nuk mund të bëhej,
mendje e njerëzve – fluturuar,
e qielli sheh shtrembër, heshtas, vëngër.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1