A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dava Gjergji

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  225
  • Vendlindja:
  • Puke 
  • Mosha:
  • 65 Vjeç
BIOGRAFIA: Dava Gjergji është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike, popullore e Shqiperisë së veriut, popullore folklorike dhe popullore dasmash. Një formë të veçantë dhe shumë origjinale të këndimit epiko-heroik parqet edhe kënga e këngëtares së mirënjohur shqiptare, Dava Gjergji. Kjo këngëtare e veriut të Shqipërisë ka kultivuar një përmbajtje të tipike të këndimit heroik, burrëror, karakteristikë e rapsodive të pasura të veriut të Shqipërisë etnike, që shtrihet nga Mirëdita, në Malësinë e Madhe, në Krajë e Shestan, në Plavë e Guci dhe që arrin në viset më të thella veriore të Kosovës. P...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Ani Moj Kosovë (2017)

Dasma (2009)

S'jam Fajtore Se Jam Shqiptar

Jan Me Mu Djemt E Kosoves

Fjala E Pare Eshte Pavarsia

Djemtë Na I Ktheni


» Dërgo Një Këngë »

N'shkup Kem Le E N'shkup Do T'vdesim
Kush D'vet, Nuk Tret
O Ramush Na Ke Me Veti
Prin Flamri N'shqiptari
Kenge Per Kurbetin
Autoktona Shqiptaria
Kengen Borxh Moj Puke Ta Kena
Endrrat Tona
Po S'me Prite
Nusja Prin Me Vello Te Bardhe


Përkthime (1)


Artistë Të Ngjashëm:

Ema Qazimi

Alida Hisku

Paro

Antigona Qena

Shpresa Gashi

Nazmie Hoxha

Liri Rasha

Liliana Kanina

Gerta Heta

Monika Salihu


Tags: Dava Gjergji

Krijo Një Kartolinë