A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  46
(1938-1997)  
  • Vendlindja:
  • Rugovë 
BIOGRAFIA: Azem Shkreli është një shkrimtar shumë i njohur. Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë moderne shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit, shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë: e zgjeroi spektrin tematik, e subjektivizoi dhe intimizoi heroin lirik, dhe çka është më me peshë, solli një ndjesi të re, të mprehtë, ndaj gjuhës, ndaj fjalës. Kështu, ajo i hapi rrugë bindshëm poezisë së viteve pesëdhjetë, të ngarkuar me patosin e euforisë kolektive. Azem Shkreli lindi më 1938 në...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Ali Podrimja

Esad Mekuli

Francesko Petrarka

Fatos Arapi

Vorea Ujko

Jeronim De Rada

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Pjetër Bogdani

Petro Marko


Tags: Azem Shkreli

Krijo Një Kartolinë